Kultúrne pamiatky
                                        
Mesto Rajecké Teplice
TOPlist


Dátum pridania: 10.08.2011     Počet zobrazení: 25603     tlačiť   Tlač

Kultúrne pamiatky

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Rajeckých Tepliciach

V minulosti slúžil tento neogotický kostolík, týčiaci sa priamo vedľa hlavnej cesty z Rajeckých Teplíc do Rajca, na celebrovanie pravidelných nedeľných bohoslužieb v rámci Rímsko-katolíckej cirkvi. Veriaci ho pred 100 rokmi postavili na mieste bývalého cintorína aj pomocou milodarov od obyvateľov okolitých obcí. Bol navrhnutý staviteľom Nicolettom.
V súčasnosti však slúži ako kaplnka, vďaka výstavbe nového moderného Kostola Božského Srdca Ježišovho o pár krokov ďalej. Kostol Nanebovzatia Panny Márie posvätil 15. augusta 1909, v deň Nanebovzatia Panny Márie, vtedajší nitriansky biskup Viliam Batthyány.


Kostol Božského Srdca Ježišovho

Kostol bol postavený v rokoch 2000-2001 kvôli nevyhovujúcej kapacite pôvodného kostolíka Nanebovzatia Panny Márie a predpokladanému nárastu obyvateľov v kúpeľnom meste Rajecké Teplice. Kostol je stavebne prepojený s farskou budovou a pastoračným centrom. Kostol je zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu, ktorého úcta vo farnosti je veľká. Pri slávnostnej sv. omši ho 24.11.2001 posvätil J. Em. Ján Ch. kardinál Korec, nitriansky biskup.


Múzeum dopravy

Múzeum dopravy sídli v priestoroch železničnej zastávky Rajecké Teplice. Pre verejnosť bolo otvorené v apríli 2014. Na svoje si tu prídu milovníci dopravy a jej histórie, ale aj rodičia s deťmi. Expozícia múzea pozostáva z troch častí: "prechádzka dejinami dopravy od praveku po súčasnosť", "modelové koľajisko", s ktorým sa môžu pohrať detskí návštevníci a "ukážka historickej železničnej stanice", kde môžu návštevníci obdivovať traťmajstrovskú drezinu, historickú dopravnú kanceláriu. Všetky exponáty dopĺňa množstvo materiálov, prostredníctvom ktorého možno spoznať vývoj dopravy na Slovensku. Jedným z múzejných exponátov je aj originálny nákres pôvodnej železničnej stanice v Rajeckých Tepliciach z roku 1922.


Pamätník padlým v 1. svetovej vojne

Prvá svetová vojna spôsobila nemalé škody v Rajeckých Tepliciach. Utrpeli kúpele, ale aj obyvateľstvo, keď z celkového počtu 200 obyvateľov ich za vojny 20 muselo narukovať. Šesť mužov padlo. Ich mená sú spolu s menami obetí z okolitých obcí vypísané na pamätníku, ktorý sa nachádza pod kostolíkom Nanebovzatia Panny Márie.


Rodný dom a pamätník plk. i.m. Jozefa Gabčíka

Jozef Gabčík sa narodil 8. apríla 1912 v Poluvsí (dnes mestská časť Rajeckých Teplíc). Po absolvovaní obecnej a meštianskej školy v Rajeckých Tepliciach odišiel asi ako 15 ročný do Čiech, kde sa vyučil za kováča a zámočníka. Jeho vojenská dráha začala v pechotnom pluku 14 v Košiciach, pokračovala v česko-slovenskom vojsku, v Cudzineckej légii vo Francúzsku, kde sa spoločne s Janom Kubišom sa zaradili do vznikajúcej československé zahraniční armády vo Francúzsku.  Po porážke Francúzska bol 12. júla 1940 evakuovaný do Spojeného kráľovstva, kde požiadal o preradenie k letectvu. Po špeciálnom výsadkárskom a spravodajskom výcviku bol v noci z 28. na 29. decembra 1941 s členmi skupiny Silver A and Silver B vysadený 10 km od Prahy na území protektorátu Čechy a Morava. Jeho úlohou bolo vykonať operáciu Anthropoid - atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Výsadkári atentát spáchali, no utiekli s presvedčením, že atentát bol neúspešný. Potom sa Jozef Gabčík s ďalšími 6 parašutistami ukrýval v krypte chrámu sv. Cyrila a Metoda v Prahe, kde nakoniec spáchali samovraždu, aby sa vyhli zajatiu.

Pamätník bol postavený v roku 2014, na jeho výstavbu vyhlásilo mesto dobrovoľnú zbierku a projekt podporil aj Nadačný fond Kia Motors Slovakia. Autorom busty J. Gabčíka je Mgr. art. Peter Repka, pamätník bol slávnostne odhalený 11.októbra 2014.


Súvisiace odkazy: Prírodné pamiatky,